(Warrant for State Election—See WARRANT FILE)
<br /> STATE ELECTION
<br /> TUESDAY,NOVEMBER 2,2004
<br /> In pursuance of the foregoing warrant the legal voters of the Town of Lexington met in their
<br /> respective voting places in said town on Tuesday,November 2,2004 at 7:00 a.m.
<br /> The following places were designated as the voting places for the various precincts: Precinct
<br /> One, Harrington School; Precinct Two, Bowman School; Precinct Three, Clarke Middle
<br /> School; Precinct Four, Bridge School; Precinct Five, Fiske School; Precinct Six, Diamond
<br /> Middle School; Precinct Seven, Estabrook School, Precinct Eight, Fire Headquarters
<br /> Building;Precinct Nine,Hastings School.
<br /> The election officers and Wardens of the various precincts were assigned for duty as follows:
<br /> Precinct One: Warden: Richard Pemberton[U];Co-Clerks: Margaret Blouin [D],Richard Spillaine
<br /> [U]; Inspectors: Robert Edwards [R],Jeanette Cerulli [D],Eileen McAlduff[D],Robert Blouin [D],
<br /> Martha Shurtleff[U], Margaret Kelly [U], Doris Pemberton [U],William Barrett [R], Hazel Allison
<br /> [R],Barry Sampson[U].
<br /> Precinct Two: Warden: Rebecca Fagan [U]; Co-Clerks: Arthur Katz [D], Shirley Frawley [D];
<br /> Inspectors: Clifford Pehrson [U], Henry Torpey [R],Arline Burns [D], Susanne Hays [U], Leonora
<br /> Feeney [D], Joseph Pato [D], Dorothy Bond [U], Winston Flynn [R], Adele Barnes [U], Lillian
<br /> MacArthur[U],MaryAnn McKenna[D].
<br /> Precinct Three: Warden: Gerald Abegg [D]; Co-Clerks: Faith Fenske [U], Samuel Berman [D];
<br /> Inspectors: Laura Welby [U], Rita Casey [D],Neva Reiner [U],Anthony Sacco [U], JoAnn Eurich
<br /> [U],D.Barbara Ciampa[D],Lillian Drury [U],M.Elinor Greenway[D],Maarib Bazzaz[D],Robert
<br /> Tracey[D].
<br /> Precinct Four: Gulli Kula[D]; Clerk: Robert Bennett II [U]; Inspectors: Elizabeth Fleming [U],
<br /> Mary Devoe [U], Evangeline Puopolo [U], Beverly Aker [U], Virginia Weinberger [D], Eleanor
<br /> Smith [U], T. John Quinlan [R], Elizabeth Adam [R], Dana Regillo [R], Ann Ugolini [R], Joyce
<br /> Defandorf[U],John Defandorf[U].
<br /> Precinct Five: Warden: Eric Kula[D]; Clerk: Norman Cohen [U]; Inspectors: D. Peter Lund [R],
<br /> Henry Beerman [D], E. Ashley Rooney [D], Bernice Gerrig [U], Ruth Thomas [D], Richard Eaton
<br /> [U],Edward DuBois[R], Susan Folger[U],Audrey Deshler[D],Linda Cohen [U],Mabel Amar[D],
<br /> Alice Stringos[U],Anne Conceison[U].
<br /> Precinct Six: Warden: Dorothy Boggia[R];Co-Clerks: Harriet Morrison [U], Stacey Hamilton [D];
<br /> Inspectors: Charles Price [U], Hazel Graham [D], Alla Fedus [U], Susan Solomon [R], William
<br /> Simmons[R],Barbara Simmons[R],Francine Edwards[D],Shirley Bullock[R],Burton Smith[R].
<br /> Precinct Seven: Warden: Alice Pierce [D]; Co-Clerks: Margaret Bradley [D],William Johansen
<br /> [D];Inspectors: Sylvia Haroules[U],Renee Fine[D],Alfred Fine[D], Susan Johansen [D],Ephraim
<br /> Weiss [D], Marilyn Ford [R], Mary Ayvazian [D], Isabelle Bennett [R], Charlotte Ford [D], Edna
<br /> Holloran[D],Robert Greenway[D],Thomas Sullivan[U].
<br /> Precinct Eight: Warden: Leo Chudigian [U]; Co-Clerks: Judith Chudigian [U], Barbara Perrotta
<br /> [D]; Inspectors: Phyllis Richardson [D], Julie Miller [U], Shirley Ament-Bergey [D], Anthony
<br /> Montagna[U],Ann Diamond [U], Claire Abernathy [U], Salvatore Casella[D],John Avayzian [D],
<br /> Audrey Hosford[U],Nancy Hubert[D],Elinor Bettencourt[R].
<br /> Precinct Nine: Warden: Duncan Macqueen [U], Co-Clerks: John Taylor [U], Clark Schuler [U];
<br /> Inspectors: Anne Taylor[U],Grace Ayers[U],Mary Connor[D],Maureen Brown[D],Carole Butler
<br /> [U],Carole Scalise[R],Robert Ryan[D],Dorothy Bolduc[U],Edith Paster[D],Judith Schuler[U].
<br /> The election officers were sworn to the faithful performance of their duties.
<br /> The polls were declared open in each precinct at seven o'clock A.M. and remained open until
<br /> eight o'clock P.M.,at which time,after due notice,the polls were declared closed.
<br /> The total number of registered voters in each precinct eligible to vote as of October 13,2004
<br /> is as follows:
<br /> Precinct Registered Democrat Green- Libertarian Republican Unenrolled Other
<br /> Voters Rainbow
<br /> 2144 837 3 4 289 1009 2
<br /> 2 2477 1094 12 3 267 1100 1
<br /> 3 2139 825 3 5 289 1015 2
<br /> 4 2348 968 5 4 290 1079 2
<br /> 5 2337 900 6 2 376 1052 1
<br /> 6 2405 1039 3 6 373 980 4
<br /> 7 2384 956 1 6 295 1122 4
<br /> 8 2258 877 7 4 317 1051 2
<br /> 9 2242 831 3 7 262 1136 3
<br /> Totals 20734 8327 43 41 2758 9544 21
<br />
|